Tajemství za skleněnou oponou

Nový Bor, 13.–15. 6. 2014

Přednášky

V době konání akce můžete navštívit všechny workshopy v libovolném pořadí i na libovolný časový úsek

Využití skla ve šperku

Sklárna AJETO LINDAVA , 13. 6. 2014 10:00–13:00 hod.

Přednášející: doc. Liběna Rochová

Vzdejte poctu sklu a navštivte workshop Liběny Rochové! Ten navazuje na první kolekci šperko-objektů „Pocta sklu“, která vznikla před několika lety. Kolekce byla prezentována na mezinárodní přehlídce Designblok 2010 a nominována na Czech Grand Design v Bohemian National Hall v New Yorku. Na workshopu se budeme věnovat tvorbě šperko-objektů. Autorku zajímá překračování limitů při tvorbě v této disciplíně, s velkou pokorou ke sklářům se pokusí realizovat svůj koncept skleněných objektů na tělo.

Sklo ve světě architektury

Studio TGK, Skalice u České Lípy , 13. 6. 2014 10:00–14:00 hod., 14. 6. 2014 10:00–13:00 hod.

Přednášející: ak. arch. David Vávra

Přijďte se do Studia TGK seznámit s tvorbou dílny. David Vávra účastníkům předvede možnosti techniky fusing, tedy spékání skla. V dílně si tuto metodu vyzkoušíte, naučíte se řezat a olamovat sklo, sypat frity atd. Na základě úvodní řemeslné znalosti si každý sám připraví určitý záměr, který po konzultaci se zaměstnanci firmy TGK a D. Vávrou začne realizovat. Na závěr této části workshopu promítne D. Vávra fusingové práce a kompozice, jež vznikly za posledních zhruba 10 let v kooperaci s firmou TGK. Sobotní workshop navazuje na projekt z předchozího dne – účastníci pokračují na započaté fusingové práci za asistence pracovníků TGK a Davida Vávry.

Kreativní procesy

Glass Studio ANEŽKA, Nový Bor , 14. 6. 2014 10:00–13:00 hod.

Přednášející: prof. Dr. Ing. arch. Bořek Šípek

Nová sklárna Bořka Šípka Anežka zahájila provoz 30. března 2012 v Novém Boru. Slavný designér si splnil svůj dávný sen a se svým týmem sklářů, se kterým pracuje už od roku 1982, se vrhl do další práce.

Anežka je jediným místem, kde se Šípkovo originální sklo vyrábí.

Jeho renomé přesahuje nejen hranice České republiky, ale i Evropy, a je obdivováno milovníky moderního umění a originálního designu po celém světě.

Má své místo v domácnostech těch nejnáročnějších zákazníků a je zastoupeno i ve sbírkách světových muzeí.

www.sipekteam.eu

České sklo na hranici možností

Sklárna AJETO LINDAVA , 14. 6. 2014 10:00–13:00 hod.

Přednášející: Dipl. Ing. Peter Olah, Art.D.

Poslechněte si příběh trofeje Tour de France! V průběhu 3hodinového workshopu proběhne ukázka tvorby skleněných objektů, které nejen svojí technickou náročností, ale i rozměrem a hmotností balancují na hranici realizovatelnosti. Samotné provedení bude dokumentovat zručnost a schopnost českých sklářů ve sklárnách AJETO, které představují světovou špičku právě ve výrobě velkých kusů skla. Celý proces bude doprovázen rozhovorem s autorem o jeho práci. Soustředí se především na technickou problematiku exaktní produkce českého skla, kterou jeho práce se sklem vyžaduje. Taktéž tu zazní příběh trofeje, kterou již čtvrtým rokem navrhuje pro cyklistický závod Tour de France.

Volná tvorba skleněných objektů by Blanka Matragi ve spolupráci se sklárnou AJETO

Sklárna AJETO LINDAVA , 14. 6. 2014 13:00–16:00 hod.

Přednášející: MgA. Blanka Matragi

Navštivte prostor krásné sklářské dílny AJETO, kde můžete se zatajeným dechem sledovat proces vzniku návrhu výtvarníka ve spolupráci s dovedností tamních sklářů. Blanka Matragi má připraveno mnoho skic spojených hlavně s oděvní tvorbou. Jejich výjimečnost spočívá v originalitě návrhu a odvaze experimentovat. Všichni se můžeme těšit na výsledky, které jsou podmíněny vzájemnou souhrou a pochopením výtvarníka a sklářského mistra. Je připraveno mnoho zajímavých objektů – klobouky, boty, korpusy šatů, které mohou být nejen doplňkem, ale zároveň funkčním artefaktem v interiérové architektuře. V tomto záměru spočívá zároveň výjimečnost – přijít s něčím, co překvapí a strhne přihlížející.

Prezentace kreativního procesu vzniku zakázkových instalací

Klub Áčko, AJETO Art Glass Museum , 14. 6. 16:00–17:30 hod.

Přednášející: MgA. Libor Sošťák, Lasvit

Libor Sošťák je produktovým designérem firmy Lasvit (UK) Limited a v rámci přednášky představí kinetické instalace i aktuální high-end projekty z celého světa.

Navštivte také další akce

Boty, které dobývají svět

Zlín, 1.–3. 5. 2014

Tajemství za skleněnou oponou

Nový Bor, 13.–15. 6. 2014

Pavučina designu

Praha, 8. 9. – 19. 10. 2014

Roztočte kola designu

Mladá Boleslav, 12.–14. 9. 2014

Mozaika grafického designu

Brno, 2.–5. 10. 2014