Tajemství za skleněnou oponou

Nový Bor, 13.–15. 6. 2014

Osobnosti

GASTARBEITER ─ Lars Kemper & Peter Olah

GASTARBEITER ─ Lars Kemper & Peter Olah

Autorská dvojice Lars Kemper (Německo) a Peter Olah (Slovensko) sdílí podobnou vášeň pro moderní umění a design. Oba designéři pracují mimo svou vlast a geograficky jejich spolupráce funguje dokonale. Setkávají se mezi svými rodnými zeměmi v srdci Evropy, v České republice. Proto také s úsměvem svoji autorskou dvojici označují jako„GASTARBEITER”. Vliv této směsice tří zemí má významný dopad na jejich tvorbu při vyhledávání a kombinaci moderních technologií s klasickou řemeslnou výrobou, jejichž spojení poskytuje inovativní estetiku. Kombinují tradiční materiály a metody interpretace se svěžím a moderním stylem, posouvají hranice designu a výroby a zároveň trvají na tom, že kvalita zůstává vždy tím nejdůležitějším.

Blanka Matragi

Blanka Matragi

Vyučila se brusičkou skla ve Světlé nad Sázavou u svého otce, který dlouhá léta pracoval jako mistr ve sklárnách a také učil. Pak absolvovala střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodu. Blanka Matragi absolvovala také UMPRUM, obor oděvní výtvarnictví. Nyní je světoznámou módní návrhářkou. Provdala se do Libanonu, kde založila, přímo v Bejrútu, salon Blanka Haute Couture a dnes obléká nejbohatší dámy planety.

Liběna Rochová

Liběna Rochová

Spektrum tvůrčích činností oděvní designérky Liběny Rochové je velmi široké. Na české scéně, kterou velmi často zastupuje v zahraničí (výstavy a přehlídky ve Vídni, Paříži, Lyonu, New Yorku, Düsseldorfu, Los Angeles), působí řadu let. Spolupracuje s asociací rakouských krajkářů, pro něž vytváří inspirativní modely. Její díla jsou zastoupena ve sbírce Museé des Tissus v Lyonu, v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a v Moravském muzeu v Brně. V roce 1992 získala titul Výtvarník sezóny na veletrhu Styl Brno, v roce 1995 jí Design Centrum ČR udělilo cenu za Vynikající design. Věnuje se mladým talentovaným lidem, vede kurzy kreativního oděvu na JAMU a FAVU.

Bořek Šípek

Bořek Šípek

Svá díla vystavuje od New Yorku přes Paříž až do Soulu nebo japonského Tokia. Výtvarník a designér Bořek Šípek se může pyšnit několika zahraničními tituly z architektury a filozofie. Studoval v německém Hamburgu, Stuttgartu nebo nizozemském Delftu. Poté byl jmenován dvorním architektem Pražského hradu. Do Německa Bořek Šípek emigroval v devatenácti. Zprvu se živil jako truhlář. Postupem času se vypracoval na světoznámého umělce. První úspěch slavil se svým skleněným domem v Hamburgu, který postavil pro svou sestru. Získal za něj Německou cenu architektury za rok 1984. Následovalo nizozemské Muzeum moderního umění, pražské butiky nebo tokijský obchodní dům Ginza. Zabývá se designem nábytku, skla, porcelánu či váz. Velké úspěchy slavil v Itálii. V Praze založil umělecké studio, v Novém Boru pak vlastní sklárnu.

David Vávra

David Vávra

Jako architekt se věnuje především obnovám budov, v menší míře i navrhování nových budov, a to budov pro bydlení. V jeho dílech je v pozadí cítit inspirace z období moderních proudů architektury ze začátku dvacátého století. Nenásilně a harmonicky působí například kubistické prvky osvětlení ve vstupním foyer Švandova divadla a interiér baru kulturního domu Dobeška navržený v decentním retro stylu. Mezi některé jeho projekty patří: Muzeum voskových figurín na Karlštejně, Švandovo divadlo v Praze (rekonstrukce, interiér), Kino Drahomíra v Karlových Varech (rekonstrukce, interiér), Palác Akropolis (spolupráce s Františkem Skálou), Divadelní scéna, hřiště a dřevěná archa dětského koutku ZOO Praha.

Navštivte také další akce

Boty, které dobývají svět

Zlín, 1.–3. 5. 2014

Tajemství za skleněnou oponou

Nový Bor, 13.–15. 6. 2014

Pavučina designu

Praha, 8. 9. – 19. 10. 2014

Roztočte kola designu

Mladá Boleslav, 12.–14. 9. 2014

Mozaika grafického designu

Brno, 2.–5. 10. 2014