Tajemství za skleněnou oponou

Nový Bor, 13.–15. 6. 2014

Exkurze

Vstup do všech skláren i doprava je s Design pasem zdarma. Je zajištěna autobusová doprava. Centrální nástupní zastávka náměstí Míru, informace jsou k dispozici v Infopointu MCD na náměstí Míru a na webových stránkách v sekci Autobusová doprava.
 

Den otevřených dveří skláren a sklářských studií Novoborska
13. 6. 2014 10:00–14:00 hod.
14. 6. 2014 10:00–16:00 hod.
 

SKLÁRNA SLAVIA s.r.o.

Sluneční 892
Nový Bor
kontaktní osoba: Kateřina Pečená
telefon: 777 747 121
www.sklarna-slavia.cz
 
Sklárna Slavia je soukromá firma, navazující na bohaté tradice české ruční výroby skla. Byla založena v roce 1999 a svou výrobní kapacitou patří mezi regionální a zároveň české významné sklárny. Výrobky zdejších sklářských mistrů se vyznačují svou jedinečností, špičkovou kvalitou řemeslného zpracování nejen sklářů foukačů,
ale i malířek.
Sklárna Slavia navíc patří do skupiny skláren, které každé tři roky pořádají spolu s městem Nový Bor slavná IGS – Mezinárodní sklářská sympozia zaměřená na tvorbu uměleckého skla a designu.
   

Studio ASTERA

Smetanova 548
Nový Bor
kontaktní osoba: Vladimír Žíla 
telefon: 603 242 017
www.astera-glass.cz
 
Astera je realizační sklářský ateliér, který se specializuje na zakázkovou výrobu skla a křišťálu. Dokáže zajistit a vytvořit atypický prvek do architektury, netradiční doplněk interiéru, unikátní trofej, originální skleněný dárek, moderní designové sklo, reprodukci starého kusu, ale i například osobní dárek k Valentýnu, nebo sklenice na svatební tabuli. Ze sklářských technik a technologií pak nabízí malování, broušení, lepení, pískování, rytí, řezání vodním paprskem, či výrobu forem.
Studio navíc patří do skupiny skláren, které každé tři roky pořádají spolu s městem Nový Bor slavná IGS – Mezinárodní sklářská sympozia zaměřená na tvorbu uměleckého skla a designu.

Studio TGK Technika, sklo a umění

Skalice 230
Skalice u České Lípy
kontaktní osoba: Ing. Jaroslav Švácha
telefon:  487 721 168
www.tgk-cz.cz
 
Jedná se o unikátní sklářský a realizační ateliér, který je již několik desítek let významným a vedoucím subjektem nejen v měřítku českého skla, ale doslova v celosvětovém, kdy se ve spolupráci s firmou Preciosa – Lustry podílí na těch největších a nejluxusnějších zakázkách z oblasti svítidel, interiérového a exteriérového skla, architektury a designu. Vedle toho se pak firma zabývá sklářským vývojem, a to jak technologií, tak i zařízení pro speciální, především tepelné opracování skla, jako je fusing, slumping a další moderní techniky.
Studio navíc patří do skupiny skláren, které každé tři roky pořádají spolu s městem Nový Bor slavná IGS – Mezinárodní sklářská sympozia zaměřená na tvorbu uměleckého skla a designu.

Sklárna AJETO LINDAVA

Lindava 167
kontaktní osoba: David Sobotka
telefon: 487 751 613, 487 751 614
www.ajetoglass.com
 
Soukromá umělecká sklárna, jejíž historie sahá do osmdesátých let minulého století, zahájila svůj provoz v Lindavě v roce 1994, kdy zde slavnostně otevřela svou sklářskou huť. Ta našla místo na základech bývalé německé textilky, kterou před demolicí zachránila právě přestavba na hutní provoz, za kterou v letech 1992-1994 stáli Petr Novotný, Bořek Šípek a Libor Fafala. Ajeto patří mezi nejvýznamnější světové firmy v oboru uměleckého skla a spolupracuje s přední klientelou z oblasti skla, designu, architektury, hudby, módy a dalších uměleckých oborů. 
Sklárna navíc patří do skupiny skláren, které každé tři roky pořádají spolu s městem Nový Bor slavná IGS – Mezinárodní sklářská sympozia zaměřená na tvorbu uměleckého skla a designu.

Sklárna a restaurace AJETO NOVÝ BOR

T. G. Masaryka 805
Nový Bor
kontaktní osoba: Viktor Novotný
telefon: 487 521 114
www.ajetoglass.com
 
Ojedinělý sklářský komplex v sobě rafinovaně propojuje sklářskou huť, specializující se na výrobu menšího, především nápojového a dekorativního sortimentu, designový sklářský restaurant, kde za velkou skleněnou stěnou hosté sledují z prostor restaurace fascinující dění na sklářské huti, sklářské a designové muzeum s unikátními kolekcemi světového skla a v neposlední řadě vlastní prodejní galerii a vzorkovnu.
Sklárna se také zabývá řemeslnými kurzy pro české a zahraniční účastníky, restaurant pořádá celou řadu zajímavých kulinářských akcí, sklářské muzeum pak zve své hosty na zajímavé pravidelné sklářské besedy s osobnostmi českého i světového umění a galerie k nákupu vizuálně i cenově atraktivního skla.
 

Ateliéry KOLEKTIV

Sklářská 705
Nový Bor
kontaktní osoba: Michal Vlček
telefon: 724 007 845
www.wearekolektiv.com
 
Společnost Kolektiv Ateliers a.s. klade velký důraz na umělecko-řemeslné zpracování a kvalitu svých produktů i na budování kultivovaných obchodních vazeb. Díky neotřelému přístupu k designu se snaží tradičním zušlechťovacím technikám vtisknout moderní a svěží duch.
Ateliéry navazují na iniciativu předchozích sdružení uměleckých řemesel sloučených „pod jednou střechou". Portfolio Kolektivu pokrývá a nabízí snad všechny dostupné řemeslné sklářské techniky, které inovativním způsobem začleňuje do současného designu a architektury, přičemž jednotlivá studia představují řemeslnou špičku ve svých oborech.
Kolektiv Ateliers navíc patří do skupiny skláren, které každé tři roky pořádají spolu s městem Nový Bor slavná IGS – Mezinárodní sklářská sympozia zaměřená na tvorbu uměleckého skla a designu.
 

Sklářské studio JIŘÍ PAČINEK

Lindava 82
kontaktní osoba: Jiří Pačinek
telefon: 487 752 502
www.pacinekglass.com
 
Jiří Pačinek patří k význačným talentům minimálně evropské současné sklářské tvorby, nicméně svou kariéru začal v devadesátých letech v umělecké sklárně AJETO v Lindavě jako mistr sklářské dílny.
Před osmi lety se osamostatnil a založil v Lindavě své vlastní umělecké studio, které stále expanduje nejen co do počtu zaměstnanců a objemu výroby, ale také v rámci své umělecké tváře, kterou jednoznačně definuje na první pohled rozpoznatelný styl a rukopis Jiřího Pačinka.
Ten rozvíjí své aktivity nejen v Čechách, ale velice intenzivně také v Číně, Indii, USA, Monaku a dalších centrech světového umění.
Studio navíc patří do skupiny skláren, které každé tři roky pořádají spolu s městem Nový Bor slavná IGS – Mezinárodní sklářská sympozia zaměřená na tvorbu uměleckého skla a designu.
 
  

Sklárna CRYSTALEX CZ

B. Egermanna 634
Nový Bor
kontaktní osoba: Petr Kaplánek
telefon:  487 742 413
www.crystalex.cz
 
Crystalex CZ je přímým pokračovatelem těch nejlepších tradic českého sklářství. Jako největší domácí výrobce nápojového skla patří zároveň v tomto oboru i mezi přední světové výrobce. Cílem Crystalexu je zprostředkovat svým náročným klientům dokonalý a jedinečně harmonický smyslový zážitek při každém napití. 
90 % celkové produkce úspěšně míří na export do 70 zemí světa, přičemž nejvýznamnějšími odběrateli jsou státy EU, Rusko, Ukrajina a stále náročnější klientela dalších zemí bývalého Sovětského svazu. Významné obchodní pozice zaujímá Crystalex i na trzích Severní a Jižní Ameriky a také v řadě afrických a asijských států.
Crystalex stál v osmdesátých letech 20. století u zrodu IGS - Mezinárodního sklářského sympozia, které se od té doby v nepřetržité linii pořádá každé tři roky a sjíždí se na něj špičky světového uměleckého skla a designu. 
 

Ateliéry ALEŠ ZVĚŘINA

B. Egermanna 322
Nový Bor
kontaktní osoba: Aleš Zvěřina
telefon: 775 599 556
www.az-design.cz
 
Své vlastní sklářské studio s názvem AZ založil novoborský brusič skla Aleš Zvěřina ve spolupráci se svým kolegou Václavem Prokůpkem v roce 2003 v bývalém strojírenském objektu ZPA v Novém Boru a soustředil zde špičkové řemeslníky z oboru broušení, rytí a malování skla. V roce 2007 pak spolu se svou manželkou založil studio na malbu skla, které stejně jako všechny své sklářské aktivity postupně rozšiřuje. Jeho současné plány zahrnují založení soukromé výstavní a prodejní galerie. Aktivně spolupracuje s evropskými sklářskými umělci a designéry a z jeho dílny také pochází celá řada unikátních trofejí a objektů, které našly své místo na mnoha místech v celém světě, kam své sklo z Nového Boru exportuje.
 

Sklárna PRECIOSA - LUSTRY

Nový Svět 915
Kamenický Šenov
telefon: 488 113 111
www.preciosa.com
 
Preciosa se jako přední světový producent broušeného křišťálového skla soustředí především na výrobu strojně broušených šatonů, perlí, ověsků a jiných bižuterních kamenů a komponent špičkové kvality v širokém sortimentu.
Vyrábí lustry z českého křišťálu i moderní osvětlení, exkluzivní křišťálovou bižuterii
a dárky i kameny z kubické zirkonie pro šperky.
Firma působí v celosvětovém měřítku se zastoupením na všech významných trzích a zachovává pečlivě vše, co dostala od svých předchůdců: tradici, fortel, kvalitu, spolehlivost a novátorství. Svou budoucnost ale staví na efektivním využití nejmodernějších technologií a vědeckých poznatků ve všech oborech a nezapomíná ani na svou odpovědnost vůči společnosti.    
 

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Kamenický Šenov – dílny a galerie

Havlíčkova 57
Kamenický Šenov
telefon: 487 764 965
http://www.czech-glass-school.com
 
Sklářská škola vznikla v Kamenickém Šenově v roce 1856 na přání místních výrobců, aby zajišťovala odbornou přípravu kamenickošenovských malířů a rytců skla a prostřednictvím ředitelů a pedagogů ovlivňovala výtvarnou, řemeslnou i technologickou úroveň sklářství. O udržení vysoké úrovně českého sklářství od poloviny 19. století dodnes se starají také absolventi zdejší školy.
Hlavním úkolem školy je příprava kvalifikovaných odborníků ve sklářství. A to především průmyslových návrhářů, designérů, řemeslníků a tvůrčích osobností. Velká část absolventů pokračuje na vysokých školách technického a zejména uměleckého směru. Stávají se nejen sklářskými výtvarníky a pedagogy, ale také malíři, sochaři a restaurátory.
Škola má partnery ve významných českých sklářských firmách. Jsou to především Preciosa Lustry, sklárna Moser, CKV a Crystalex. Partnerství probíhá formou stáží, realizací studentských prací a pracovním uplatněním absolventů školy.
Jako nejstarší sklářská škola na světě si stále zachovává tradiční řemeslnou kvalitu spolu se skutečností 21. století. 

Navštivte také další akce

Boty, které dobývají svět

Zlín, 1.–3. 5. 2014

Tajemství za skleněnou oponou

Nový Bor, 13.–15. 6. 2014

Pavučina designu

Praha, 8. 9. – 19. 10. 2014

Roztočte kola designu

Mladá Boleslav, 12.–14. 9. 2014

Mozaika grafického designu

Brno, 2.–5. 10. 2014