Mozaika grafického designu

Brno, 2.–5. 10. 2014

Osobnosti

Barbora Klímová

Barbora Klímová

Barbora Klímová je umělkyně, performerka a absolventka Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického. Je laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2006, kterou získala za svoje performance. Projektu dala název Replaced. Jednalo se o díla pěti českých performerů ze sedmdesátých a osmdesátých let, která přenesla do současnosti. Například zasadila květinu do otvoru po dlažební kostce u brněnského kulturního centra Nový Špalíček, nocovala přes noc na stromě na Moravském náměstí v Brně, ležela mezi lidmi hlavou k zemi.

Radana Lencová

Radana Lencová

Během studia na VŠUP se Radana Lencová zajímala o kreativní přístupy v práci s písmem, a to jak výtvarné (optické, světelné, fotografické), tak i čistě typografické (vytvořila vlastní autorské abecedy: Bublinové písmo, Golem, Poisson, Sonáta, Mimikry atd.). Od roku 2000 spolupracuje s nakladatelstvím Svět jako grafický designér. Za práci pro nakladatelství získala např. i ocenění Nejkrásnější české knihy, fotografické publikace roku a další. V rámci doktorského studia navrhla nové školní psací písmo Comenia Script pro základní školy, které se stalo součástí typografického projektu Comenia – české školní písmo (Brousil, Lencová, Štorm).

Ľubomír Longauer

Ľubomír Longauer

Prof. Ľubomír Longauer je významnou osobností slovenského grafického designu se širokým záběrem tvořivé i výzkumné činnosti. Jeho zásluhou byla na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě roce 1999 vytvořena samostatná Katedra grafického designu. Realizoval množství samostatných autorských a společných výstav doma i v zahraničí. Věnuje se vlastní tvorbě v oblasti plakátu, užitné grafiky, ale i publikační a výzkumné práci, stejně jako organizování výstav. Mimořádné úsilí věnuje výzkumu historie grafického designu, který vyústil do cyklu výstav Slovenská typografie I a II prezentovaných v letech 2004, 2005 a 2006 v Bratislavě a Bánské Bystrici.

Rick Poynor

Rick Poynor

Rick Poynor je britský spisovatel, kritik, lektor a kurátor. Specializuje se na design, média, fotografie a vizuální kulturu. Je hostujícím profesorem na Royal College of Art v Londýně.Napsal několik monografií o významných britských osobnostech v oblasti umění a designu: Brian Eno (hudebník), Nigel Coates (architekt), Vaughan Oliver (grafik) a Herbert Spencer (grafik). V dalších knihách zdokumentoval a analyzoval obecné tendence v oblasti grafického designu a typografie. Mezi ně patří Typography Now, první mezinárodní průzkum digitální typografie pozdních 80. a 90. let, a No More Rules, kritická studie grafického designu a postmodernismu. Poynor také publikoval tři sbírky esejí – Design Without Boundaries, Obey the Giant a Designing Pornotopia.

Kateřina Šachová

Kateřina Šachová

Kateřina Šachová je grafická designérka a ilustrátorka. Její práce na poli grafického designu jsou harmonicky čisté a přitom veselé, mají plošný kaligrafický charakter. Umně pracuje s prázdným prostorem a křehkostí linií. Vytvořila mimo jiné několik autorských knih jak pro děti, tak pro dospělé.

Navštivte také další akce

Boty, které dobývají svět

Zlín, 1.–3. 5. 2014

Tajemství za skleněnou oponou

Nový Bor, 13.–15. 6. 2014

Pavučina designu

Praha, 8. 9. – 19. 10. 2014

Roztočte kola designu

Mladá Boleslav, 12.–14. 9. 2014

Mozaika grafického designu

Brno, 2.–5. 10. 2014